Легендарний Кайзерслаутерн опинився на межі зникнення. Інвестор знайшовся, але не все так однозначно

0
408

Кайзерслаутерн втрапив в небезпечну з фінансової точки зору ситуацію. Протягом багатьох місяців керівники клубу відчайдушно шукали якірного інвестора. Для цього вони навіть провели реорганізацію — але так, щоб навіть після початку продажу акцій у клубу залишилася можливість впливати на функціонування професійної команди.

Все настільки погано?

В останні роки Кайзерслаутерн переживає економічний і спортивний занепад. Плани про повернення в першу Бундеслігу перетворилися в рожеві мрії. Крім того, в 2013-му році завдяки випуску фанатських облігацій клуб зібрав для академії 6 млн євро, але за цей час нічого толком не було побудовано, а починати повертати гроші потрібно вже влітку.

Профінансувати цей сезон клуб може лише за рахунок нових боргів, а їх не так-то просто взяти. Відчай настільки великий, що клуб попросив у фанатів ще трохи грошей — 3 млн євро на вирішення поточних проблем.

Тем не менш, цього все одно замало. Без інвестора і виконання фінансових зобов’язань Кайзерслаутерн може не отримати ліцензію на наступний сезон — над клубом нависла реальна загроза вильоту з професійного футболу. Вирішення цієї проблеми багато хто побачив в персоні Флавіо Бекки, покровителя люксембурзького клубу Дюделанж.

Які його умови?

Щоб Кайзерслаутерн отримав ліцензію, Бекка висловив готовність надати кілька мільйонів євро (приблизно близько 3 млн). Протягом найближчих п’яти років він готовий інвестувати в клуб приблизно 25 млн євро. Крім того, бізнесмен зацікавлений у придбанні стадіону імені Фріца Вальтера, який знаходиться в комунальній власності і має борг у розмірі 65 млн євро, будучи тягарем для міського бюджету.

У Німеччині вже бували випадки, коли інвестори приходили в традиційні клуби, але з цього нічого не вийшло. Наприклад, Мюнхен-1860. Як до приходу Бекки ставляться фанати Кайзерслаутерна?

В цілому позитивно: більше 90% членів проголосували за реорганізацію.

Вихор закрутився навколо боротьби за владу між главою наглядової ради клубу Кайзерслаутерн Міхаелем Літтігом і Патріком Банфом, головою наглядової ради корпорації Кайзерслаутерн.

Банф домовився з інвестором. Але його дратувало, що Літтіг в інтерв’ю журналістам розкривав зміст конфіденційних розмов. Інвестор чекав, поки ситуація заспокоїться, а її провокатором, мабуть, вважав Літтіга. Ймовірно, це питання обговорювалося на переговорах між Беккою, Банфом і виконавчими директорами Міхаелем Клаттом і Мартіном Бадером.

Іншими словами, для Бекки принципово важливим стало питання про відставку Літтіга, і його він зробив ключовою умовою для входження в капітал клубу. Деякі фанати вважають, що це шантаж, і на домашньому матчі з Унтерхахінгом з’явилися банери відповідних смислів.

У чому суть внутрішніх сварок і який їхній вплив на настрій інвестора?

Керівні органи Кайзерслаутерна обмінювалися люб’язностями протягом кількох місяців. Наглядова рада клубу в кількості п’яти осіб боровся за збереження свого впливу.

В січні головою ради замість Банфа став Літтіг. Незадовго до переговорів з Беккою стало відомо, що Літтіг виніс на обговорення ради питання звільнення Бадера. Бекка не зрозумів цього маневру: Бадер є одним з його основних контактів в клубі.

Попри настрої в керівній структурі, Бекка не виходив з переговорів, але, очевидно, все-таки хотів надійності і наступності кадрів.

Чим все закінчилося?

Важко сказати, закінчилося чи тільки почалося, але Бекка все ж став якірним інвестором клубу, а Літтіг подав у відставку. Це починає новий ланцюжок важливих подій, хоча подробиці угоди поки невідомі, є лише контекстні деталі.

Кайзерслаутерн досі не отримав ліцензію на наступний сезон, для цього йому потрібно 4 млн євро. Мільярдер з Люксембургу готовий надати 2,6 млн євро виключно під вирішення питання з ліцензією.

Клуб — у величезній борговій ямі. Після проведення нового аудиту, який визначить вартість клубу, Бекка хоче конвертувати борги в статутний капітал. Крім того, в найближчі п’ять років він інвестує в Кайзерслаутерн 25 млн євро — це повинно допомогти Червоним дияволам повстати з попелу.

«Ми хочемо розробити послідовну концепцію, яка поверне Кайзерслаутерн на шлях успіху і перемог — як у спорті, так і в бізнесі», — йдеться на офіційному сайті.

«У нас була пропозиція від місцевої групи інвесторів, але Бекка був конкретнішим. Я радий, що ми нарешті дійшли згоди, тому що на нас тиснув час — Німецький футбольний союз не знає пощади. Бекка запевнив нас, що його не цікавить роль пожежного — він хоче успіху в довгостроковій перспективі. Його прихід дозволяє нам будувати плани на наступний сезон і планувати повноцінну реконструкцію Кайзерслаутерна», — сказав фінансовий директор Міхаель Клатт.

***

У 2018-му році Кайзерслаутерн вилетів з другої Бундесліги в третю, але за рік обіцяв повернутися. Обіцянка виявилася занадто гучним. Після невдалого початку сезону Міхаеля Фронтцек звільнили з поста головного тренера, його замінив Саша Хільдманн.

Команда не вилетіла з останньої професійної ліги, але все досі погано. Спортивне майбутнє Кайзерслаутерна прямо пов’язане з фінансовою ситуацією: щоб серйозно говорити про підвищення в класі, потрібні серйозні інвестиції в кадри.

 

В минулому Кайзерслаутерн був серйозною силою в німецькому футболі. Чотири рази він ставав чемпіоном Німеччини, чотири рази фінішував другим. З Отто Рехагелем команда піднялася в першу Бундеслігу і відразу ж стала чемпіоном.

Крім того, в активі Кайзерів — два Кубка Німеччини, п’ять звань фіналіста і один Суперкубок. В Європі команда двічі виходила до півфіналу Кубка УЄФА, а в 1999-му навіть пограла в чвертьфіналі Ліги чемпіонів.

В різний час за Кайзерслаутерн виступали Міхаель Баллак, Мірослав Клозе, Фріц Вальтер, Маріо Баслер, Халіл Алтинтоп, Юрій Джоркаєфф, Андреас Бреме, Тім Візе, Марк Шварцер.